Магла на повеќе патни правци до државата

epa08811036 Smoke raises from a factory over the capital Skopje covered by smog and pollution in Skopje, Republic of North Macedonia, 10 November 2020.Three weeks after the start of the heating season, fog, smog and pollutions returned to the capital of Northern Macedonia. Poor air quality, combined with the COVID-19 pandemic, complicates the health situation in Skopje. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, а поради магла намалена видливост има на повеќе патни правци.

Магла има на патиштата Битола – Прилеп, Охрид – Струга, Скопје – Куманово, Скопје – Велес, Велес – Катланово, Кочани – Штип каде видливоста е од 50 до 100 метри, а на Тетово – Групчин до 50 метри.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани –

Back to top button
Close