Магла во котлините и Поварадарието, попладне делумно намалување

epa08811036 Smoke raises from a factory over the capital Skopje covered by smog and pollution in Skopje, Republic of North Macedonia, 10 November 2020.Three weeks after the start of the heating season, fog, smog and pollutions returned to the capital of Northern Macedonia. Poor air quality, combined with the COVID-19 pandemic, complicates the health situation in Skopje. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне по одделни котлини и долж Повардарието ќе има појава на магла или ниска облачност. Попладне и кон крајот на денот ќе дува слаб, а долж Повардарието умерен ветер од северозападен правец, што ќе предизвика делумно намалување на маглата.

Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 3, а максималната ќе достигне од 8 до 16 степени.

Во Скопје претпладне со појава на магла и ниска облачност. Попладне и кон крајот на денот ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец што ќе предизвика делумно намалување на маглата. Минималната температура ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне до 9 степени.

Во наредните денови продолжува периодот на стабилно и претежно тивко време со релативно високи дневни температури. По котлините вклучувајќи ја и Скопската Котлина и понатаму ќе има појава на магла и ниска облачност со променлив интензитет, особено во ноќните и претпладневните часови, како и пониски дневни температури.

Утре ќе дува умерен северозападен ветер, особено долж Повардарието поради што преодно ќе се намалат условите за магла. лд/ев/

Back to top button
Close