Македонец ја пронашол малата Марија од Србија која се загубила во Неа Флогита

Цела Србија синоќа ја крена на нозе веста дека малата Марија (3) исчезнала за време на нејзиниот летен одмор во Грција.

Ја пронашол Сашко Радуловиќ, Македонец од скопско Миладиновци и ја споделил веста на Фејсбук.

– Најдовме тригодишно девојче кое беше изгубено во Неа Флогита, во близина на Филатеки. Нејзиното име е Марија, доколку некој ги знае родителите нека не извести – напишал Сашко во групата „Грција инфо“ а со објавата објавил и слика од девојчето.

Објавата беше споделена над 3.000 пати, беа оставени 1.800 коментари, а контактирани се безброј луѓе, се со надеж дека девојчето ќе биде вратено кај родителите што е можно поскоро.

Сашко повикал полиција, која дошла по повеќе од еден час по објавата и го однела девојчето во полициската станица во Неа Мудања.

За тоа време Србија ги бараше родителите на исчезнатото девојче, а додека многумина зборуваа само за неа, Стефан и Валентина Спасиќ се покажаа како вистински херои. Ги пронашле родителите на девојчето и ги однеле во полициска станица во соседниот град за да си го земат детето.

Стефан и Валентина за Телеграф.рс открија како се одвивала драмата во која се нашле.

– Девојчето е добро, полицијата ја однела во станицата во Неа Мудање за да се увери дека е безбедна. Разбирливо беше вознемирена, но на крајот сè испадна добро. Родителите живеат во еден од нашите станови што го изнајмуваме, па лесно можеше да дојдеме до нив штом го видовме и го препознавме девојчето на социјалните мрежи – изјави Стефан Спасиќ во моментот кога девојчето и нејзините родители беа вратени во стан.

 

Стефан откри и дека родителите се малку во шок, но се добро:

– Искрено, беа во шок, но сега се добро штом дознаа дека пред се девојчето е добро и на безбедно место – изјави Стефан.

После сета оваа драма, важно е дека малата Марија е на сигурно со родителите и братчето.

Повеќе

Back to top button
Close