Македонските фудбалерки триумфираа на гостувањето во Казахстан

Македонската женска фудбалска репрезентација со победа ги заврши квалификациите за Европското првенство. На гостувањето во Алмати, попладнево е совладан Казахстан со 3:0.

„Црвено-жолтите“ и покрај фактот што на ова гостување беа без селекторот Кирил Изов, дуелот го започнаа мотивирано и уште во раната фаза го отворија резултатот. За тоа најзаслужени беа капитенката Наташа Андонова и Гентјана Рочи. Андонова асистираше, а Рочи ја совлада домашната голманка и на Македонија ѝ донесе водство во 11. минута. Нешто подоцна, Андонова повторно асистираше, а Рочи повторно погоди за удвојување на предноста на 2:0, додека до крајот на првиот дел мрежата на Казахстан ја стресе уште Елма Шемсовиќ.

Со шест бодови македонската репрезентација ги заврши квалификациите на четвртото место на табелата.

Back to top button
Close