Македонските ракометарки во првиот шешир за извлекувањето на претквалификациските групи за СП 2021

Македонската репрезентација е дел од првиот шешир за претстојното извлекување на претквалификациските групи за женското ракометно Светско првенство во Шпанија што ќе се одржи во период од 1 до 19 декември 2021 година. Во првиот шешир се уште и: Австрија, Белорусија, Словачка и Турција.

Втор шешир: Украина, Италија, Исланд, Швајцарија и Португалија.

Трет шешир: Литванија, Фарски Острови, Косово, Израел и Финска.

Четврти шешир: Грција и Луксембург.

Извлекувањето на квалификациските групи за СП 2021 е закажано за денес од 15 часот во Виена.

Термините на одигрување на натпреварите се од 27 до 29 ноември или од 4 до 6 декември. Ќе се формираат пет групи (две со по четири, три со по три селекции), а прво и второпласираните обезбедуваат место во баражот.

Back to top button
Close