Макрон го поддржа планот на Бајден за прекин на огнот во Газа

Францускиот претседател Емануел Макрон го поддржа американскиот предлог за прекин на огнот во Појасот Газа, изјавувајќи дека работи со француските партнери во регионот за да обезбеди „мир и безбедност за сите“.

Макрон на мрежата  „х“ соопшти дека се работи на „ослободување на заложниците, траен прекин на огнот со цел да се работи на мирот и напредокот на решението за две држави

Back to top button
Close