Макрон, Шолц и Драги пристигнаа во историска посета на Киев

Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги пристигнаа во четвртокот наутро во Киев, во историска заедничка посета на украинската престолнина за прв пат од почетокот на руската инвазија.

Тројцата лидери отидоа со ноќен воз за Киев, каде беа пречекани со сирени за воздушен напад среде тековната руска инвазија. Тие преминаа во Украина од полската граница, објави „Ла Република“ рано во четвртокот, иако нивните прецизни планови за патување беа непознати, бидејќи Париз, Берлин и Рим не дадоа официјални детали за многу очекуваното патување.

 

„Ние сме тука, фокусирани и ќе се сретнеме со претседателот Зеленски сега за да посетиме воено место каде што се извршени масакри, а потоа да ги водиме разговорите што се закажани со претседателот Зеленски“, рече Макрон во коментарите на новинарите на железничката станица во Киев.

Посетата е „порака за европско единство кон Украинците и за поддршка, [порака] за сегашноста и иднината бидејќи знаеме дека неделите што доаѓаат ќе бидат многу тешки“, додаде францускиот претседател.

Француски дипломатски функционер им рече на новинарите дека штом ќе заврши војната во Русија, „ќе биде потребен дијалог“ меѓу Москва и Киев за да се најде начин како да се изгради одржлив мир со безбедносни гаранции за Украина и природата на односите меѓу Украина и НАТО.

Официјалниот претставник додаде: „Зеленски мора да дефинира што би било воена победа за него… Ние сме за целосна победа со повторно воспоставување на [украинскиот] територијален интегритет над сите територии што биле освоени од Русите, вклучително и Крим. ”

Заедничката посета на лидерите на трите најголеми економии на ЕУ има важна симболична тежина, особено пред состанокот на лидерите на ЕУ следната недела, кога тие треба да одлучат дали да ѝ дадат кандидатски статус на Украина за да се приклучи на блокот. Што ќе кажат Макрон, Шолц и Драги за ова прашање сѐ уште е нејасно.

 

За време на посетата во средата на Молдавија, која исто така бара статус на кандидат за ЕУ, Макрон ја одржа отворена вратата и за изгледите на Киев и на Кишиев. „Сакам да испратиме јасен и позитивен сигнал, но мораме да изградиме едногласност меѓу членките на ЕУ. Мислам дека не можеме да ја одвоиме Молдавија од Украина во изгледите што ги даваме“, рече тој.

„Нема консензус за кандидатски статус и нема консензус да нема кандидатски статус. Но, се чини дека постои консензус за трет начин – кандидатски статус со услови“, изјави за „Политико“ дипломат запознаен со темата.

Романскиот претседател Клаус Јоханис им се придружи на тројцата лидер во Киев, по друг пат во четвртокот наутро. (Политико)

 

Back to top button
Close