Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Медицинска сестра вработена во болницата во Јесенице е позитивна на коронавирусот, објавија словенечките здравствени власти.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, поради потврдениот случај земени се брисови од сите вработени во здравствената установа, која веднаш е затвора за редовните закажани прегледи и посети.

Директорот Миран Ремс за Словенечката информативна агенција (СТА) изјавил дека медицинската сестра не се заразила од пациент, туку најверојатно од дома, а на анкетата изјавила дека не и е комплетно јасно како го добила вирусот.

– Во текот на вообичаениот работен ден таа почувствува дека нешто не е во ред со нејзиното здравје. Отиде да и биде земен брис, кој покажа дека е заразена со коронавирусот, објасни Ремс.

Директорот им наредил на сите вработени да ја носат комплетната заштитна опрема со цел да се спречи евентуално ширење на вирусот.

Back to top button
Close