Меркел: Да се задржи обврската за носење заштитна маска

 Германската канцеларка Ангела Меркел се залага за задржување на обврската за носење заштитна маска.

– Секаде, кадешто не е можно да се обезбеди задолжително растојание, маската е средство од кое не смее да се откажеме, изјави портпаролот на германската Влада, Штефен Сајбер.

Тој како пример ги наведе автобусите, метрото и продавниците.

Back to top button
Close