Меркел: Германија се уште сноси одговорност за Израел

epa09516321 German Chancellor Angela Merkel (L) and Israeli Prime Minister Naftali Bennett (R) hold a joint press conference following a cabinet meeting at the King David hotel, in Jerusalem, 10 October 2021. Germany’s outgoing Chancellor Angela Merkel said Israel’s security will be a top priority for ‘every German government’ during a farewell tour in the Jewish state on the day, as she prepares to end a 16-year term in office. EPA-EFE/MENAHEM KAHANA / POOL

 

 Канцеларката Ангела Меркел изјави дека Германија се уште носи одговорност за Израел. Изјавата ја даде по средбата со израелскиот премиер Нафтали Бенет во Тел Авив,каде престојува од вчера.

– Холокаустот, се разбира, е единствен настан за кој ние и понатаму сме одговорни. Во секоја фаза од минатото, како и во иднина, изјави денеска Меркел пред новинарите.

– Да не бидеме неутрални и да заземаме јасен став во корист на израелската безбедност, без разлика колку е тешка ситуацијата, порача канцеларката во заминување.

Бенет рече дека Меркел, која се повлекува откако ќе завршат преговорите за коалиција во Германија по изборите во септември, е „моралниот компас на целиот европски континент“.

Тој ја пофали улогата на 67-годишната политичарка во консолидирање на специјалниот однос меѓу двете земји врз основа на „историската, длабока рана“ нанесена од нацистичка Германија врз Евреите во Втората светска војна.

Меркел се сретна и со израелската влада. Владејачката коалиција се состои од вкупно осум партии, од деснота и левата страна од спектарот, вклучувајќи ја и арапска партија по првпат. Десничарскиот конзервативец Бенјамин Нетанјаху беше ослободен од функцијата премиер во јуни, откако беше на власт од 2008 година.

Канцеларката, исто така, планира да разговара со претседателот Исак Херцог и министерот за надворешни работи Јаир Лапид, првпат откако владата и претседателот ги започнаа мандатот во јуни и јули.

Back to top button
Close