Меркел: Мора да продолжиме да разговараме со Русија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска истакна дека е важно да се продолжат разговорите со Русија и покрај тензиите околу ситуацијата во Белорусија и сомневањата дека Кремљ наредил труење на Алексеј Навални, кој е пренесен во берлинска болница на лекување.

– Мора да продолжиме да разговараме, рече Меркел на прес-конференција, нагласувајќи дека Русија е важен глобален стратешки играч.

Германската канцеларка изрази надеж дека руската армија нема да биде распоредена во Белорусија.

Back to top button
Close