Меси по рекорден седми пат најдобар стрелец во Ла Лига

 Капитенот на Барселона, Лионел Меси стана најдобар стрелец на фудбалскиот шампионатот на Шпанија. Во сезоната 2019/20, Аргентинецот постигна 25 голови.

Ова е рекорден седми пат, и четврти пат по ред, тој го освои трофејот „Пичичи“ – награда за најефикасниот играч во лигата. Претходно Телмо Сара од Атлетик Билбао шест пати бил најдобар стрелец во Шпанија.

Покрај тоа, Меси стана и најдобриот асистент оваа сезона, поставувајќи го рекордот со 21 додавање по кое е постигнат гол.

На вечната листа на стрелци во Шпанија, овој резултат на победникот е најлош во последните 13 години. Во сезоната 2006/07, напаѓачот на Реал Мадрид Руд ван Нистелрој исто така постигна 25 пати, а најдобриот стрелец постигна помалку голови последен пат во 2003/04 година. Тогаш Кристијан Роналдо од Реал имаше 24 погодоци.

Back to top button
Close