Меси во зимскиот преоден рок може да се пресели во Манчестер сити бесплатно

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси може да се пресели во Манчестер сити во зимскиот преоден рок, објави Марка.

Според изворот, каталонскиот клуб, поради финансиски проблеми, започнал преговори со играчите за намалување на платите. Доколку тоа се случи, локалните закони ќе им овозможат на играчите еднострано да ги раскинат договорите. Можно е 33-годишниот Аргентинец да ја искористи и оваа опција.

Во август 2020 година, Меси изрази желба да ја напушти Барселона. Напаѓачот испрати барање да го раскине договорот со клубот пред последната сезона од неговата акција. Капитенот на каталонскиот клуб го пропушти првиот тренинг на тимот, но потоа реши да остане во клубот поради позицијата на управата. Тие одбија да го пуштат без да биде платено обесштетување од 700 милиони евра.

Во сезоната 2019/20, напаѓачот одигра 44 натпревари за Барселона, постигна 31 гол и направи 24 асистенции.

Во тековната сезона, Меси има еден гол на три натпревари.

Transfermarkt.de ја проценува вредноста на трансферот на Меси на 112 милиони евра.

Back to top button
Close