Мицкоски: Да си подадеме рака едни на други, заеднички да работиме на подобра иднина

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка по повод празникот Рожденство Христово – Божиќ до сите православни христијани.

Мицкоски во честитката испраќа порака за сплотеност и заедничко делување кон, како што наведува, благосостојба, напредок и подобро општество. Потребни се, оценува, надеж и заедништво како никогаш досега за да успееме да се избориме за подобра иднина.

-Од мое лично име и од името на ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани им го честитам големиот христијански празник Рождество Христово – Божиќ. Овој ден на кој го славиме животот, новите почетоци и семејството нека ви донесе многу здравје, радост и среќа во вашите домови кои ќе ве следат низ целата година. Христовото раѓање не потсетува на Божјата љубов, милосрдие, меѓусебно да се разбираме и почитуваме, да бидеме хумани и да си помагаме, особено сега во овие тешки времиња со кои се соочуваме. Празнувајќи го овој празник да дадеме пример со порака за сплотеност заеднички да делуваме кон благосостојба, напредок подобро општество. Заеднички да делуваме да се измени тешката реалност и да не живееме повеќе во неизвесност и несигурност. Потребна ни е нова и подобра реалност. Македонија во која сите заедно ја живееме сегашната реалност и ја споделуваме маката, мора да стане држава на среќни граѓани, држава на граѓани кои ќе имаат квалитетен живот и достоинство. Да си подадеме рака едни на други и со верба да работиме на нашата заедничка и подобра иднина, а поразите и неуспесите да останат позади нас. Нека Христовото раѓање ви донесе светлина и радост во вашите домови. Нека е за многу години големиот христијански празник Божиќ. Христос се роди! Навистина се роди!, пишува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Back to top button
Close