Мицкоски на средбата со германската амбасадорка: Македонија не смее повеќе да биде заглавена во чекалницата на ЕУ и да биде жртва на спорот со Бугарија   

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николoски се сретна со германската амбасадорка Анке Холштајн, при што разговарале за актуелната општествено-политичка состојба, економските предизвици, интеграциите на државата во Европската Унија и прашањето со Бугарија.

Како што соопштија од ВМРО-ДПМНЕ,   Мицкоски на средбата ја истакна својата загриженост за економската состојба и енергетската криза чии последици од неадекватното управување на политиките се крши на грбот на граѓаните. Според него, владата нема капацитет да се носи со предизвиците со кои се соочуваат граѓаните и оти недостатокот на кредибилитет за носење одлуки ја наметнува потребата за предвремени парламентарни избори како излез од кризата и ресетирање на општеството.

-Претседателот Мицкоски ја потврди заложбата државата да добие датум за преговори и покрај фактот што Владата не испорача резултати во борбата со криминалот и корупцијата. Македонија не смее повеќе да биде заглавена во чекалницата на ЕУ и да биде жртва на спорот со Бугарија создаден во време на оваа влада, истакна Мицкоски.

Тој, се додава, подвлече дека секое решение на спорот треба да биде во рамките на усвоената резолуција во Собранието која беше поднесена од ВМРО-ДПМНЕ, а прифатена од парламентарното мнозинство и која во себе ги соддржи црвените линии на државава.

Back to top button
Close