Мицкоски: Не сакам да се сретнам со Oсмани, ниту ќе седнам на иста маса со него

Лидерот на вмро дпмне му порача на на министерот Бујар Османи дека нема намера да се сретне со него за да му го објаснува францускиот предлог, затоа што, според него, се заканувал со меѓуетнички тензии.

Прашан од новинарите вечерва на протестот пред владата, Мицкоски реце дека утре ако на советот за национална безбедност кај претседателот биде и министерот Османи, тогаш тој нема да седне.
Мицкоски вечерва присуствува на, како сто вчера го најави, надпартискиот протест против францускиот предлог кој според него е „бугаризација за европеизација на Македонија“.

Фото: 4news

Back to top button
Close