Мицкоски од Пробиштип: СДСМ и Заев се минато завршено време, Македонија е разбудена пред голема историска победа на 15 јули

Вечерва во Пробиштип претседателот на најголемата политичка опција во Македонија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најпрвин им се заблагодари на жителите кој го пречекаа на посебен начин, како што кажа тој величенствен и инспиративен пречек кој е вреден за вечно паметење – соопштија од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

– Денеска зборуваме за една голема победа која ќе се случи за неколку дена. Ако пред 30 месеци зборувавме за нешто вакво, малкумина ќе поверуваа дека за само две ипол години ќе успееме да срушиме ваква ненародна власт која што ја беше заробила нашата Македонија. Чекоревме напред со крајна цел, знаејќи дека вие сте позади нас. Знаејќи дека од вас ја добиваме најголемата енергија и безрезервна поддршка. И успеавме, ги победивме. Ќе победиме со историски најголем резултат во независна Македонија. Ова го зборувам затоа што македонецот се обединувал секогаш кога било најтешко. Тогаш бил најсилен, кога сите мислеле дека го скршиле тој тогаш како пиреј изникнувал, се обединувал и застанувал еден до друг. И се спротивставувал на многу помоќен непријател отколку сега ова раководство на СДСМ и победувал. Така ќе биде и на 15-ти јули – порача Мицкоски.

Овој пат, како што рече тој СДСМ и БЕСА ја имаат Македонија на маса и затоа секој оној што ќе заокружи за Љупчо Николовски заокружува за распарчување на Македонија.

-Но, јас сум сигурен. Сигурен сум во пркос, во одлучност, храброст и решителност дека повеќе никој не им се плаши. Македонија е разбудена, Македонија е на нозе и обединета пред голема историска победа на 15-ти јули. Дојде време за одговарање, за одговорност. После 16-ти одговорност следи. Тие се минато завршено време и никогаш повторено, порача Мицкоски.

Back to top button
Close