Мицкоски: Работната група за уставни измени нема мандат да преговара за промена на Уставот

Работната група за уставни измени нема мандат да преговара за промена на Уставот, а добиваат пари од буџетот, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Според него, тие можат да добијат мандат за оваа работа само ако парламентот изгласа потреба за промена на Уставот.

„Ковачевски и Ахмети во Собранието треба да поднесе барање за промена на Уставот, па да се изјаснат пратениците“, рече Мицкоски.

 

– Advertisements –

 

 

Тој го повтори ставот дека уставни измени под овие услови нема да има, ниту во еден парламентарен состав.

„Дури и ВМРО-ДПМНЕ да се на власт, нема да има уставни измени под овие услови“, рече Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ја критикуваше власта дека би направила се’ за да остане на функција и да краде, а заборава дека доаѓа денот на одговорност.

Back to top button
Close