Мицотакис: Реториката на Сиљановска и Мицкоски е незаконска и провокативна

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис испрати јасна порака до новото раководство на Северна Македонија да се откаже од „провокативната и незаконска“ реторика во своето обраќање синоќа на 49-то редовно генерално собрание на Асоцијацијата на извозници на Северна Грција, пренесуваат грчките медиуми.

-Нивната реторика е незаконска и провокативна. Ја отфрламе и враќаме, забележа карактеристично, посочувајќи ги стрелките и кон грчката опозициска партија СИРИЗА, велејќи дека „агностиците во границите мора да сфатат дека татковината не може да се откаже од оружјето што го има во раце. Не обвинија за договорот и сега од нас бараат да ги ратификуваме Меморандумите“, нагласи тој.

Грчкиот премиер потсети дека Нова демократија навреме предупредила за опасностите од Договорот од Преспа, потсети дека неговата партија гласала против и нагласи дека Владата ќе застане на страна на грчките извозни компании за заштита на македонските производи од регионот Македонија во Грција.

-Потребен ни е комерцијален контранапад за автентичноста и квалитетот на нашите македонски производи, изјави Мицотакис.

„За да се ​​разликуваат вистинските патриоти на проектот од лажните патриоти на слатката вода и особено од трговците со нашите национални прашања“, рече тој во друг момент од својот говор.

Back to top button
Close