Мик Шумахер стана шампион во Формула 2

Мик Шумахер стана шампион, и покрај неуспешниот учинок во последната трка од сезоната возена денес во Бахреин. Тој заврши само 18-ти но ривалот за титулата Калум Илот ја пропушти својата шанса со тоа што заврши на 10. место.

Од следната сезона Шумахер јуниор ќе учествува во Формула 1 како дел од тимот на Хас. зс/

Back to top button
Close