Министерот за образование на Франција водечки кандидат да стане иден премиер

Министерот за образование Габриел Атал се смета за водечки кандидат да стане иден премиер на Франција.

Атал е роден во 1989 година.

Младиот политичар веќе имаше различни улоги, вклучително и владин портпарол и министер за јавни сметки.

На почетокот на својата кариера, Атал беше член на Социјалистичката партија, но подоцна се приклучи на центристичката партија на Емануел Макрон, сега позната како Ренесанса.

Доколку биде избран за улогата, Атал би бил најмладиот и прв геј премиер во Франција.

Да потсетиме, Елизабет Борн вчера му ја поднесе оставката на францускиот претседател Емануел Макрон, кој ја прифати.

Макрон ѝ се заблагодари на премиерката „од се срце“ за нејзината „примерна“ работа во „службата на нацијата“.

Како можни опции за новиот премиер, аналитичарите ги споменуваат и министерот за финансии Бруно Ле Мер и поранешниот министер за земјоделство Жулиен Денормади.

Промената на премиерот нема нужно да доведе до промена на пристапот на политиката, туку повеќе ќе сигнализира желба да се оддалечиме од реформите за пензиско и имиграција и да се фокусираме на нови приоритети, вклучително и постигнување целосна вработеност.

Промената на премиерот доаѓа по една година одбележана со политичка криза во земјата, поради контроверзната реформа на пензискиот систем и законот за имиграција.

Доаѓа и само пет месеци пред изборите за Европскиот парламент, при што се очекува евроскептиците да постигнат рекордни придобивки во време на широко распространето јавно незадоволство поради зголемените животни трошоци и неуспехот на европските влади да го ограничат миграцискиот тек.

Во Франција, анкетите покажуваат дека партијата на Макрон заостанува зад лидерката на екстремната десница Марин Ле Пен за околу осум до 10 поени пред гласањето во јуни.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close