МНР реагираше во француската амбасада за синоќешната изјава на макрон во која употреби термин „северномакедонци“

Министерството за надворешни работи упати реакција до Француската амбасада откако во вчерашната изјава францускиот претседател Емануел Макрон измисли непостоечки термин „северномакедонци“, кога кажа дека ќе се  разговара во следните часови да се одблокира процесот за тргање на ветото за пристапни преговори на Македонија со ЕУ.

epa10029633 North Macedonia’s Prime Minister Dimitar Kovacevski (L) and French President Emmanuel Macron (R) arrive for a family photo following an EU-Western Balkans leaders’ meeting in Brussels, Belgium, 23 June 2022. The progress on EU integration and the challenges which the Western Balkans countries face in connection to the Russian invasion of Ukraine are topping the agenda when EU and Western Balkan leaders meet prior a European Council meeting. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Иако во целосната изјава Макрон неколкупати употреби Македонија место Република Северна Македонија, сепак МНР реагирало до Француската амбасада за навредливиот термин „северномакедонци“.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close