Мурињо ја забележа 200. победа во Премиер лигата

Португалскиот фудбалски стручњак Жозе Мурињо синоќа прослави јубилеј. Тој го предводеше Тотенхем до триумф над Евертон (1:0) во натпреварот од 33. коло од Премиер лигата. За Мурињо ова беше победа број 200 во елитната англиска лига.

За да го стори тоа, му беа потребни 326 натпревари. Само Алекс Фергусон (322 натпревари) постигна 200 победи во Премиерлигата побрзо од него.

Мурињо се најде на петтото место по бројот на победи во Премиер лигата. Пред него се Фергусон (528), Арсен Венгер (476), Хари Реднап (236) и Дејвид Мојс (207).

За потсетување, Португалецот претходно во Англија беше тренер на Челзи и на Манчестер јунајтед.

Back to top button
Close