МВР: 246 санкционирани возачи во Скопје, од нив 42 за брзо возење

Во рамки на акциските контроли од областа на сообраќајот полицијата вчера на територија на град Скопје изрече вкупно 246 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 46 санкции, 11 за возење без возачка дозвола, како и 12 санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила.Како што информираат денеска од МВР, меѓудругите, изречени се и осум мерки за користење мобилен телефон при возење, шест санкции за некористење сигурносен појас, осум мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло).Од МВР најавуваат дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност во сообраќајот и заеднички придонес за посигурни патишта

Back to top button
Close