МВР апси криумчари на артефакти во тетовско и битолско

 

Утрово полицијата врши претреси и апси криумчари на артефакти во тетовско и битолско, објави МИА, повикувајќи се на извори во истрагата.

Според  извори, на Фокус  досега уапсени се осум лица поради соменение за присвојување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости, а пронајдени се и повеќе предмети.

Од Министерството за внатрешни работи само потврдуваат дека во тек е акција, а повеќе детали најавуваат во текот на денот.

Back to top button
Close