МВР ќе преземе мерки по навредите на Бугарин, кој нудеше 200 евра за идентитет на полицаец

Македонската полиција во координација со јавен обвинител ќе ги преземе сите мерки во врска со заканите и омаловажувањата на претседателот на бугарската фондација „Македонија“ Виктор Стојанов, кој синоќа преку Фејсбук нудеше 200 евра за тој што ќе му каже како се вика и презива еден од македонските полицајци на граничниот премин „Деве Баир“, кој го имаше заокружено на фотографија. Стојанов веќе има забрана за влез во Македонија, а тој вчера на границата самиот го снимаше инцидентот со навредите кон македонските полицајци револтирани од застојот на граничниот премин..

„ Го продадовте името на државата на Грција за две стотинки. Каде ви е Јужната Македонија … Засрамете се …“

Инаку , на тројцата бугарски државјани, меѓу кои е и бугарскиот пратеник Ангел Георгиев, кои синоќа направија инцидент и беа приведени на граничниот премин „Деве Баир“, судот во Крива Паланка им изрече забрана за влез во Македонија во наредните три години и казна од 300 евра. Од МВР соопштија дека тие вербално, дрско и недолично со најпогрдни зборови се однесувале а потоа се обиделе и физички да ги нападнат полициски службеници кои преземале службени дејства.

Министерот за внатрешни работи Спасовски им оддаде признание за професионализмот и посветеноста на полицајците кои работеа за време на вчерашното чествување на роденденот македонскиот револуционер Гоце Делчев. Тој вели дека македонската полиција на висина на задачата успешно го спроведе овој настан од највисок безбедносен степен – еклатантен пример за тоа како постапува полиција од европски ранг.

Инаку, откако синоќа околу 21 часот бил каменуван македонскиот културен клуб во Благоевград „Никола Вапцаров“ од ОМО Илинден Пирин побараа бугарските власти да ги откријат сторителите и да го истражи случајот.

Back to top button
Close