На Ериксен поткожно ќе му биде вграден срцев дефибрилатор

– Данскиот фудбалски репрезентативец Кристијан Ериксен, кој поради срцев удар изминатиот викенд колабираше на теренот за време на натпреварот против Финска во рамки на ЕУРО 2020, се согласил со лекарското мислење да му биде вграден под кожата кардиовертер дефибрилатор што ќе помага во работата на неговото срцe.

– По различни испитувања на кои Кристијан беше подложен, одлучено е дека тој би требало да носи вграден дефибрилатор, соопшти денеска Данската фудбалска федерација.

„Овој уред е потребен по доживеан срцев удар, предизвикан од пертурбации на срцевиот ритам“, изјави лекарот на данската фудбалска репрезентација Мортен Боесен.

Back to top button
Close