На Германија ѝ се заканува државен удар, предупредува германскиот вицеканцелар Хабек

Германскиот вицеканцелар Роберт Хабек денеска предупреди дека екстремни сили го презеле протестот на фармерите што се одржува низ целата земја.

ДПА јави дека Хабек повикал на заштита на демократијата.

Хабек, кој е и министер за економија на Германија, објави видео порака на социјалните мрежи.

„Има повици кои кружат со фантазии за државен удар. Се формираат екстремистички групи, отворено се прикажуваат националистички симболи“, предупреди Хабек.

Протестите на земјоделците ширум Германија почнаа утрово со блокади на автопатиштата и колони трактори низ градовите.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close