На Мадеира откриен новиот вид на коронавирусот

Новиот вид на коронавирусот што се појави во Велика Британија е откриена и на португалскиот остров Мадеира, соопштија денеска локалните власти за цивилна заштита.

Властите изјавија дека новиот вид е откриен кај патници кои пристигнале на Мадеира од Велика Британија.

Во соопштението не е прецизирано колку луѓе биле заразени.

Back to top button
Close