Најмалку 36 загинати и над 70 повредени во железничка несреќа на Тајван

  Најмалку 36 лица загинаа, а повеќе од 72 се повредени откако воз излета од шините денеска во тунел во источен Тајван, соопштија властите.

Возот кој патувал за Тајдун излетал од шините откако удрил во камион и дел од вагоните удриле во ѕидот на тунелот, се вели во соопштението на Тајванската противпожарна служба.

Несреќата се случила во тунел северно од градот Хуалјан. Околу 60 лица повредени во шините се пренесени во болница.

Тоа е најголема железничка несреќа во Тајван во повеќе од три децении.

Back to top button
Close