Најмалку 40 повредени во експлозија на автомобил-бомба во Авганистан

 Најмалку 40 лица се повредени при експлозија на автомобил-бомба во северниот дел на авганистанскиот град Ајбак, соопштија денеска официјални претставници, пренесува германската агенција ДПА.

– Постојат стравувања дека има и мртби, посочија заменик-гувернерот на провинцијата Сефатулах Самангани и локалниот советник Раз Мохамед.

По бомбашкиот напад, дошло до размена на оган меѓу напаѓачите и безбедносните сили стационирани во областа, соопштија официјалните лица.

Точната цел на нападот не е позната, но возилото експлодираше во близина на одделот за разузнавање на агенцијата за провинцијата Саманган и центарот на градот, според официјалните лица.

Ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот.

Back to top button
Close