Најмалку десет рудари заробени во поплавен рудник во централна Кина

.

Повеќе од десет лица се заробени во поплавен рудник за јаглен во провинцијата Хунан, во централниот дел на Кина, соопштија денеска локалните власти.

Кинеската агенција Ксинхуа јави дека е поплавен рудник за јаглен во градот Лиџијанг.

Раководството на рудникот наведува дека е во тек спасувачка операција.

Back to top button
Close