Најмалку десетмина загинати и неколку исчезнати во обилни дождови во Индија

epa09516538 People drive their vehicles through a waterlogged road following heavy rain, in Chennai, India, 10 October 2021. The India Meteorological Department has predicted thunderstorms with moderate rain over some areas of Chennai and the suburbs for the next 2 days. The Tamil Nadu Water Resources Department on 10 October 2021 issued a flood alert in Chennai suburbs following heavy rains as the Poondi reservoir is expected to reach its full capacity. EPA-EFE/IDREES MOHAMMED

 

 Најмалку 10 лица загинаа откако обилни дождови ја зафатија индиската држава Керала, предизвикувајќи лизгање на земјиштето и поплави.

Поројните дождови од вчера ги принудија локалните власти да побараат помош од индиската војска за спасувачки операции.

Најмалку десет луѓе загинаа, а 11 се водат за исчезнати во најтешко погодените области Идуки и Котајам, објави државниот радиодифузер All India Radio. Меѓу исчезнатите има пет деца.

Интензитетот на дождот до утрово се намали во повеќето делови на Керала, но сепак постојано врне.

– Ситуацијата е навистина сериозна во некои делови на државата. Ќе сториме се за да спасиме животи. Побаравме помош од армијата, морнарицата и воздухопловните сили. Во окрузите се формирани кампови за помош, рече државниот министер Пинараји Вијајан, цитиран од весникот“ „Хиндустан тајмс дејли“.

Индиската метеоролошка служба прогнозира слаби до умерени врнежи од дожд во регионот во наредните 24 до 48 часа.

Back to top button
Close