Најмалку шест руски региони ги откажаа парадите на Денот на победата поради страв од украински напади

Најмалку шест руски региони ги откажаа парадите на Денот на победата на 9 мај, што ја одбележуваат советската победа над нацистичка Германија, поради стравувањата од украинските напади, а последниот што се откажа е регионот оддалечен 400 милји ( 643.738 километри) од границата со Украина.

Гувернерот на Саратов најави дека парадата таму нема да се одржи поради „безбедносни причини“, додавајќи на низата откажувања што се еклатантно признание за воената ранливост на земјата повеќе од 14 месеци од војната.

 

Како што пренесува Гардијан, претходно шефовите на Белгород, Курск, Воронеж, Ориол и регионот Псков, како и на полуостровот Крим, окупиран од Русија, на сличен начин ги откажаа своите годишни воени паради.

 

„Нема да има парада за да не се испровоцира непријателот со голем број опрема и припадници на службата во центарот на Белгород“, изјави шефот на регионите Вјачеслав Гладков минатиот месец.

 

Денот на победата, кога Русите ја слават крајната точка во 1945 година на она што тие го нарекуваат „голема патриотска војна“, постепено стана центар на визијата на Владимир Путин за рускиот идентитет во текот на неговите две децении на чело на државата. Внимателно оркестрираните победнички паради што се одржуваат низ целата земја традиционално му даваат на Кремљ можност да се пофали со модерната руска воена моќ.

 

Московската инвазија на Украина дополнително го смени значењето на прославата бидејќи Путин се обиде да повлече неосновани историски паралели меѓу двете војни, лажно врамувајќи ја Украина како наследник на нацистичка Германија.

 

Минатата година за време на говорот, Путин рече дека денешната руска армија се бори во Украина „за да нема место во светот за касапи, убијци и нацисти“.

 

„Победата ќе биде наша, како во 1945 година“, рече тогаш Путин.

 

Откажувањата дојдоа додека Кијив ги правеше последните подготовки за својата долгоочекувана контраофанзива.

 

Русија претрпе голем број срамни инциденти и напади во нејзините воени бази во текот на борбите, вклучително и во окупираниот Крим. Украински напад со беспилотно летало минатата недела запали руски складиште за гориво во кримското пристаниште Севастопол.

 

Висок пратеник минатата недела рече дека руската војска не е во состојба „да го чува периметарот на целата наша земја“, повикувајќи ги цивилните доброволци да се вклучат во одбраната на државните граници на Русија.

 

Говорејќи пред новинарите во вторникот, портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, истакна дека безбедносните служби „прават се што е потребно за да се обезбеди безбедност“ на Денот на победата.

 

„Се разбира, ние сме свесни дека режимот во Кијив, кој стои зад голем број такви напади, терористички акти, планира да ја продолжи својата линија“, рече Песков на прашањето на новинарите дали постои закана од украински напади на 9 мај.

 

Постојат знаци дека властите се исто така загрижени поради нападите со беспилотни летала на двата најголеми града, Москва и Санкт Петербург.

 

Украина претходно користеше беспилотни летала за да нападне длабоко во руската територија, во еден пример погодувајќи воздушна база во близина на Рјазан, град на само 150 милји од Москва.

Безбедносните служби во главниот град на Москва минатата недела објавија дека го затвораат Црвениот плоштад за јавноста на две недели како подготовка за воената парада на која се очекува да се појави Путин.

Рускиот медиум „База“ со извори во безбедносните служби, објави дека руското Министерство за одбрана размислува да го откаже воздушниот сегмент од парадата и во Москва и во Санкт Петербург, наведувајќи ги безбедносните грижи и недостатокот на обучени пилоти.

 

Извор: Цивил

Back to top button
Close