На „Олд Трафорд“ сонуваат за Облак

– Не само Челси, туку и Манчестер Јунајтед сакаат да го привлечат голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак, тврди „Дејли мејл“. Според публикацијата, од „Олд Трафорд“ се загрижени за колебливите настапи на Давид де Хеа и нема да биде изненадување ако побараат замена.

Интересно, самиот Де Хеа пристигна од Атлетико, а сега „црвените ѓаволи“ повторно се вртат кон голман на мадридскиот клуб. Челси е незадоволен од Кепа Арисабалага и е заинтересиран за Облак. Сепак, лондонскиот тим го гледаат Словенецот како резерва ако не успеат да го купат Марк-Андре тер Штеген од Барселона.

Самиот Облак го обнови својот договор минатото лето и е врзан за Атлетико до 2023 година. Клубот е уверен дека поранешниот голман на Бенфика не размислува за трансфер и какви било понуди од Англија нема да го искушат.

Во текот на сезоната, Облак играше на сите 38 натпревари во Ла Лига, постигнувајќи 27 гола и оствари 89 одбрани. За прв пат по 4 години Словенецот не го доби трофејот „Рикардо Замора“ за најдобар голман. Наградата му припадна на Тибо Куртоа на Реал Мадрид, кој ја освои двапати за време на својот престој во Атлетико.

Back to top button
Close