На Шар планина британски дипломат се лизнал и паднал од карпа, го спасувал КФОР


Горската служба за спасување на Косово спасувала британски дипломат, кој е повреден на Шар Планина.

Како што пишува албански „Телеграфи“, повик за помош е примен во 14.20 часот, а веднаш се организирала акција за спасување.

„Во брза координација со полицијата и ски-центарот, овозможено е превезување на спасувачите со жичницата до највисоката точка, додека друга екипа почнала со искачување до повредениот со опрема за помош и евакуација од земја.

За среќа, спасувачите успеале да стапат во контакт со повредениот, кој успеал да даде координати каде се наоѓа. Со леснотија се стапило во контакт со него и со друго лице кои било во придружба на дипломатот, но немале пристап. На двајцата по телефон им се дадени совети да останат мирни и за други безбедносни елементи.

Во меѓувреме пожарникари почнале да пружаат поддршка и да се приближуваат до тоа подрачје. Повредениот е лоциран во 16.25 часот, на местото викано Црвена стена, каде за жал се лизнал и паѓал околу 450 метри.

Повредениот дипломат е евакуиран со хеликоптер на КФОР, а двајцата се превезени во болница каде добиле лекарска помош.

Back to top button
Close