Најстариот израелски весник објави фото од убиените палестински деца

–   На насловната страница на дневниот весник Харец, најстар во Израел, беа објавени фотографии од 67 палестински деца и тинејџери кои ги загубија своите животи во неодамнешните конфликти во Газа.

„Ова е цената на војната“, се вели на насловната страница, заедно со фото од жртвите.

Вкупно 254 Палестинци загинаа во израелскиот бомбардирање, според Министерството за здравство во Газа, а една четвртина од загинатите се деца.

Во Израел, во последниот конфликт беа убиени 13 лица, меѓу кои петгодишно дете и 16-годишно дете.

Back to top button
Close