Најстудено и најмногу снег на Попова Шапка

 

Најстудено утринава е на Попова Шапка каде се измерени -8 степени, а има наврнато и најмногу снег – 69 сантиметри.

Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи, 20 сантиметри снег има и на Маврово каде утринава се измерени -7 степени, по што следува Крушево со 14 сантиметри снег и измерени -6 степени.

Студено утринава е и во Берово каде се измерени -4 степени, во Крива Паланка, Битола и Прилеп -3, во Дебар -2 степена и во Скопје, Штип, Виница, Демир Капија, Куманово, Тетово, Охрид и Претор -1 степен. Во Дојран се измерени нула степени. Над нулата утринските температури се во Струмица и Гевгелија.

За денеска се најавува сончево и студено Ð �реме со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од -1 до 6 степени.

Back to top button
Close