На „Табановце” за влез во земјава се чека околу 40 минути, на преминот „Богородица” околу половина час

 На граничниот премин „Табановце” за влез во државава се чека околу 40-50 минути, додека на преминот „Богородица” околу 30 минути, информираат од АМСМ.

Како што соопштуваат оттаму на останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од АМДСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. с

Back to top button
Close