Над 300 илјади заразени со коронавирус во Перу

 Бројот на заразени со коронавирус во Перу денеска надмина 300.000, а земјата сега е на второ место во Латинска Америка по бројот на потврдени случаи, зад Бразил.

Во последните 24 часа, потврдени се 3.797 нови случаи во таа земја, со што вкупниот број заразени  3.303.123, јавува Си Ен Ен.

Во последното деноноќие починаа уште 184 лица,  со што вкупниот број сега изнесува 12.055.

Back to top button
Close