Наградите „Тони“ нема да толерираат насилство на сцена

Инцидентот со Вил Смит и Крис Рок на овогодинешната церемонија на Оскар продолжува да одекнува низ забавната индустрија, зашто уште едно големо шоу за награди презеде чекори за да спречи сличен инцидент . Овогодинешното доделување на наградите Тони , театарскиот еквивалент на филмскиот Оскар, вклучи „политика без насилство“ меѓу нејзините правила и прописи за претстојната церемонија, планирана да се одржи во Њујорк на 12 јуни и да се емитува во живо на CBS. Во случај на инцидент, сторителот веднаш ќе биде отстранет од настанот“.

Таа политика е во значителна контраст со она што се случи на телевизиската програма за Оскар, каде Смит му удри шлаканица на Рок на сцената откако комичарот се пошегува на сметка на неговата сопруга Џејда Пинкет Смит. Ѕвездата на „Кралот Ричард“ потоа се врати на своето место и остана во публиката до крајот на шоуто, повторно застана на сцената кога ја освои статуата за најдобар актер за неговата изведба во филмот. Смит му се извини на Рок на Инстаграм ден по доделувањето, а подоцна поднесе оставка од Академијата за филмски уметности и науки. На 8 април, Одборот на гувернери на Академијата гласаше за забрана на актерот од Оскарите и другите настани на Академијата на 10 години.

Академијата беше силно критикувана за нејзиното справување со инцидентот и им се извини на членовите кога ја објави децениската забрана на Смит.

 

Набљудувајќи ги последиците од Оскарите, продуцентите на наградата Тони јасно се подготвуваат за невиденото со јасно објаснување на последиците од кршењето на политиката „без насилство“ на серијата. Досега, овој потег наиде на мешан одговор на Твитер, вклучително и од големите имиња на Бродвеј како Хедвиг и композиторот на Angry Inch Стивен Траск

 

 

 

 

Back to top button
Close