НАТО отфрли обвинувања на Лукашенко за групирање долж западната граница на Белорусија

НАТО ги отфрли обвинувањата на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, дека Северноатлантската алијанса ги групира своите сили долж западната граница на Белорусија.

Од Алијансата беше потврдено дека ситуацијата во таа земја внимателно се следи.

„Нема групирање на НАТО во регионот и нашето присуство на истокот од нашата зона на интереси не претставува закана за ниту една држава. Тоа е само одбранбено присуство со цел да се спречи конфликтот и да се зачува мирот“, се вели во соопштението на НАТО.

Тие апелираат Белорусија да ги почитува основните човекови слободи, вклучително и правото на мирен протест.

Back to top button
Close