Нејмар повторно изрази желба да се врати во Барселона и за тоа е подготвен да ја намали платата

Напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Нејмар повторно размислува да се врати во Барселона, тврди „ОК Диарио“. Бразилецот ги бранеше боите на Каталонците од 2013 до 2017 година и се пресели во парискиот клуб за рекордни 222 милиони евра.

Сепак, Нејмар се чувствува несреќен во ПСЖ и е незадоволен од недостигот на конкуренција во француската Лига 1.

Барса доживеа финансиски загуби поради пандемијата на коронавирус. За да го купи Нејмар, треба да се раздели со голем број на играчи. Покрај тоа, во Каталонија, напаѓачот ќе добие помалку од сегашната во Париз. Сепак, тој е подготвен да ги направи овие отстапки.

Во Лига 1 сезоната 2019/20, Нејмар настапи на 24 натпревари, постигна 18 голови и направи 9 асистенции. Сезоната беше предвреме завршена поради пандемијата на коронавирус, а парижаните беа прогласени за шампиони.

Back to top button
Close