Недовербата и стравот на Мексиканците од болници пречка во борбата против Ковид-19

 

 

Со повеќе од 53.000 смртни случаи, Мексико е трета земја во светот во однос на бројот на смртни случаи поврзани со Ковид-19, додека борбата против епидемијата е дополнително комплицирана со недовербата на граѓаните во веќе нарушениот здравствен систем, чии работници исто така умираат во голем број од коронавирус.

Длабоко вкоренет страв од болниците е раширен во Мексико и многу жители ги гледаат болничките одделенија за вируси како места каде што ги чека сигурна смрт и сакаат да ги избегнат по секоја цена, посочува Њујорк Тајмс, истакнувајќи дека во земја опфатена со корупција, недовербата кон владата  често се протега на доктори и медицински сестри во јавните болници.

Скоро 70 проценти од Мексиканците не се чувствуваат „безбедно“ да ги одведат своите најблиски во болница за време на пандемија, а една третина рекле дека повеќе би сакале сами да се грижат за роднините, покажала студија.

Податоците на владата исто така покажуваат дека илјадници луѓе умираат пред да ја видат внатрешноста на болницата, додека епидемиолозите тврдат дека безброј луѓе подлегнуваат без претходно тестирање, паѓајќи во статистика која не е официјално поврзана со пандемија.

Многу Мексиканци велат дека имаат добра причина да бидат претпазливи во болниците: скоро 40 проценти од луѓето во Мексико Сити, епицентарот на епидемијата во државата, кои се хоспитализирани со потврдени случаи на вирус умираат, покажуваат владините бројки. Според Њујорк Тајмс, тоа е висока стапка на смртност во споредба со некои од најкритичните градови во светот, како што е Њујорк, каде што помалку од 25 проценти од пациентите починале во болниците во пик на пандемијата.

Мексико, нагласува весникот, веќе имало повеќе смртни случаи од вирусот од која било друга земја освен САД и Бразил. Лекарите велат дека повеќе пациенти би преживеале доколку порано побарале помош, „затоа што одложувањето на третманот доведува до повеќе смртни случаи во болниците, што потоа создава уште поголем страв од болниците“.

Ситуацијата беше дополнително искомплицирана со изјавите на политичките лидери, кои изразија сомневање за вирусот и потребата да се побара лекарска помош, наведува Њујорк Тајмс. Екстремно популарниот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека користи религиозни амајлии и чиста совест за да се заштити од коронавирусот, и се залагал за борба против пандемијата дома, со помош на семејството, а не во болниците.

После петмесечна епидемија на Мексико, сиромашните населби во Мексико Сити се се уште жаришта, посочува Асошиејтед Прес, додавајќи дека на ваквите места стравот од ширење на вирусот е поттикнат од страв од болници, длабока доверба на владата и тешкотии во пристапот до медицинска помош.

Впечатокот за обемот на епидемијата беше комплетиран со неодамна објавено истражување од страна на властите: од 19 април до 30 јуни, во главниот град се регистрирани над 17.800 повеќе смртни случаи отколку претходно.

Почнувајќи од средината на март, властите препорачаа луѓето да се изолираат, додека здравствените работници со месеци одржуваат дневни телевизиски конференции на пандемијата. Сепак, посочува агенцијата, пораките за носење маски биле мешани, а самиот претседател Обрадор го носел тоа само повремено.

Податоците на мексиканската влада покажуваат дека ризикот од смрт на здравствените работници во таа земја е четири пати поголем отколку во САД и осум пати поголем отколку во Бразил, посочува Ројтерс, наведувајќи дека според Меѓународниот совет на медицински сестри и мексиканската Национална асоцијација на лекари и медицински сестри, Мексико има 19 проценти од потврдени инфекции од медицински персонал, што е скоро трипати повеќе од глобалниот просек.

Додека некои лекари велат дека медицинскиот персонал морал да купи сам заштитна опрема, често на неформални пазари и со послаб квалитет, владата соопшти дека во почетокот имало недостиг на опрема, но дека работела напорно за да ги заштити работниците и увезела клучна опрема од Кина и САД.

Повеќе од десетина медицински сестри и доктори интервјуирани од Ројтерс рекоа дека се заразиле делумно со вирусот бидејќи немаат навремена информација или заштитна опрема, а многумина протестираа против повторна употреба на опрема за еднократна употреба.

Случаите  нагло се зголемија во земјите од Јужна Америка, придонесувајќи за голем број нови инфекции ширум светот. Додека смртноста е намалена во повеќето европски земји, во многу земји од Јужна Америка, дневниот просек на смртни случаи од Ковид-19 е се уште висок, посочува Би-Би-Си.

Бразил има повеќе од три милиони потврдени случаи и е на второто место во светот по бројот на заразени зад САД. Мексико, Чиле, Колумбија и Перу, исто така, се борат со големо ширење на епидемијата и се во првите 10 земји во светот по број на потврдени случаи.

Експертите предупредуваат дека вирусот „експоненцијално“ се шири во многу области на Јужна Америка и дека „нема сомнение дека регионот станал епицентар“ на пандемијата.

Пријавени се повеќе од 5,4 милиони случаи во земјите од регионот, а повеќе од 210.000 луѓе починале, покажуваат податоците собрани од Европскиот центар за контрола и превенција на болести. Најголем број смртни случаи забележаа Бразил и Мексико – повеќе од 100.000 и 52.000. Перу има повеќе од 21.000 потврдени смртни случаи, додека повеќе од 10.000 починале во Чиле.

Back to top button
Close