Неофицијално: Предвремени парламентарни избори во март

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат во март, неофицијално дознава Прес24 од партиски извори од опозицијата.

Тоа значи дека во накраток рок ќе се премине кон формирање на пржинска Влада со технички премиер. Оваа Влада има мандат од 100 дена пред одржување на изборите.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави дека формирано е ново парламентарно мнозинство. Тој објави фотографија со претставници на Алијанса за Албанците, Левица, Алтернатива и Движењето БЕСА.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close