Нетанјаху: Не сме подготвени да го прифатиме договорот

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел не е подготвен по секоја цена да прифати договор за ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас.

„Напорите за ослободување на заложниците се во тек. Исто така, на состанокот за безбедност на владата нагласив дека нема да се согласиме на никаков договор, ниту по секоја цена“, рече Нетанјаху.

Ројтерс оценува дека Нетанјаху изгледа како да го прекорил екстремно десничарскиот министер Итамар Бен-Гвир, кој сака еврејските доселеници да се вратат во Газа и кој го критикуваше американскиот претседател Џозеф Бајден дека се залага за помош за палестинската енклава.

„Наместо да ни даде целосна поддршка, Бајден е зафатен со давање хуманитарна помош и гориво (на Газа), кои на крајот одат за Хамас“, рече Бен Гвиер неодамна во интервју за Волстрит журнал.

Без директно спомнување на Бен-Гвир, Нетанјаху, кој понекогаш има затегнати односи со Бајден, ги отфрли ваквите коментари на Бен-Гвир, додаде Ројтерс.

„Не ми треба никаква помош во управувањето со нашите односи со САД и меѓународната заедница, сè додека цврсто се држиме до нашите национални интереси“, рече Нетанјаху денеска на безбедносен состанок на владата

Back to top button
Close