Нетпрес открива голем скандал во безбедносните служби луѓе од АНБ рекетирале бизнисмени

Сомнеж за организирана мрежа за рекет составена од истражители на АНБ кои биле отстапени на обвинителството, уценувала познати скопски бизнисмени, открива Нетпрес.

Луѓе од АНБ креирале фиктивни кривични пријави и со истите биле уценувани познати сопственици на компании. Еден од нив настапил со обележани пари при што во ресторан во скопската населба Карпош е уапсено едно лице кое настапувало пред уценуваните жртви. Тој е уапсен со 5 илјади евра поткуп.

Според порталот, во мрежата бил вклучен и истражител кој се сомничи дека е еден од организаторите на групата.

Истражителите на обвинителството, според порталот, ја користеле својата позиција и линковите со АНБ за да бидат уценувани жртвите.

Обвинителката Вилма Рускоска бара запленување на компјутерите на вклучените лица од АНБ.

 

Детали за ова на следниот линк

Back to top button
Close