Нинова до Радев: Да се користи патриотизмот на Бугарите за да се добие личен рејтинг е подло

Лидерот на БСП, Корнелија Нинова, која е вицепремиер и министер за економија, во остар напад го повика претседателот Румен Радев да престане да шпекулира за Македонија и ја оцени неговата политика кон темата за „подлост“.

„Господине претседателе, да се користи патриотизмот на Бугарите за да се добие личен рејтинг е подло“, напиша таа на својот Фејсбук профил.

Нинова реагира на денешната изјава на Радев дека премиерот Петков се претворил во француски курир и го префлил предлогот за преговарачката рамка до собранието.

„Ја повикувате владата да ги отфрли сите сомнежи дека може да го укине ветото за Македонија. Покренувате сомнеж. Кабинетот постојано повторува: Нема да го укинеме ветото. Единственото тело што може да владее е парламентот.

Во текот на неделата, владата донесе недвосмислена одлука: секој предлог од Брисел да се испрати до Националното собрание и тоа да одлучи. Многумина прашуваат зошто Националното собрание?

Па, одговорот е едноставен: затоа што Националното собрание го ратификуваше договорот со Република Северна Македонија. Ниту едно друго тело не смее да ги менува условите на овој договор“.

Нинова во објавата реторички го прашува претседателот: „Дали сакате да го вратите моделот Борисов, кога тој носеше индивидуални одлуки и за него парламентот беше ништо“.

„Доста ги заблудувате Бугарите. Нема да го предадеме бугарскиот национален интерес…

Да се ​​користи вистинското патриотско чувство на Бугарите за да се прави политички ПР и да се добие личен рејтинг е подлост.

А господине претседателе, кога велите – нека го прават тоа политичарите, политичарите не го прават тоа, не заборавајте дека и вие сте политичар, и еден од првите во државата“, заклучи Нинова.

Претседателот ателот Румен Радев го критикуваше премиерот дека одговорноста за ја префрлил на парламентот. Радев ги опиша предлозите на Франција за преговарачка рамка меѓу Скопје и Брисел како чекор во вистинската насока, но рече дека многу прашања треба да се разјаснат пред Бугарија да го укине ветото.

Тој исто така ја критикуваше владата дека не подготвила бугарски предлог за Македонија. „И сега ги увезува Французите и ја префрла целата одговорност на Националното собрание без да каже став. Премиерот не може да поднесе странски предлог без негово мислење. Тој не е курир, туку премиер“, рече денеска Радев.

 

 

Back to top button
Close