Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

epa09559471 A rescue worker is seen on the rubble of a collapsed building in Ikoyi district in Lagos, Nigeria, 02 November 2021. The Lagos state emergency rescue agency says it is yet to ascertain the number of people trapped in the 21-storey building under construction, which collapsed on 01 November 2021, and no full information yet on the cause of the collapse. EPA-EFE/AKINTUNDE AKINLEYE

Најмалку 20 лица ги загубија животите при уривањето на зградата во изградба во Лагос, Нигерија, соопштија денеска спасувачките служби, 24 часа по несреќата, но многу работници сè уште се заробени под урнатините.

Зградата од 21 кат во изградба во луксузниот кварт Икоји во Лагос се урна вчера.

Вкупно девет работници се извлечени од под урнатините, соопшти претставник на Националната агенција за управување со вонредни состојби.

Тој рече дека денеска се извлечени уште пет тела и оти вкупниот број на загинати се искачи на 20

Back to top button
Close