Нови 163 случаи со КОВИД-19 и 110 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 922 тестови, а регистрирани се 163 нови случаи со КОВИД-19 и 110 оздравени пациенти. Од вкупниот број на позитивни (163), регистрирани се 24 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ регистрирани се две починати лица од Скопје (68 г и 73г), починати на ден 05.06.2022 во домашни услови, соопшти Министерството за здравство.

Од 163 новозаболени од Скопје се 85, Охрид – 15, Битола – 12, Прилеп и Велес – по 9, Куманово – 8, Струмица – 4, Тетово, Кавадарци и Штип – по 3, Кочани, Струга, Делчево и Виница – по 2, Гостивар, Радовиш, Пробиштип и Богданци – по 1.

Од 110 оздравени пациенти од Скопје се 67, Охрид – 13, Битола и Кавадарци – по 6, Куманово – 5, Струмица – 4, Штип – 3, Прилеп и Струга – по 2, Тетово и Велес – по 1.

Направени се 922 тестови преку: ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-22, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-116, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, Жан Митрев (Филип Втори)-13, Авицена-15, Биотек-16, Систина-21 лабораторија Лаор-4, Синлаб-0, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-2, Никоб Лаб-24, ВФВ Медикал-15, Ели МедикаПлус-4, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 366.

Досега во земјата се направени вкупно 2.081.796 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 314.018, бројот на оздравени пациенти е 303.893, на починати е 9.325, а на активни случаи изнесува 800.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 148252, Активни 467
Куманово 16747, Активни 25
Битола 15804, Активни 49
Прилеп 14264, Активни 30
Тетово 13525, Активни 28
Кавадарци 10743, Активни 28
Велес 9833, Активни 23
Гостивар 9626, Активни 10
Охрид 9012, Активни 46
Штип 8109, Активни 14
Струмица 8102, Активни 14
Кичево 5665, Активни 7
Кочани 5119, Активни 16
Струга 4740, Активни 5
Гевгелија 4427, Активни 1
Неготино 3711, Активни 11
Ресен 2760, Активни 5
Свети Николе 2641, Активни 1
Радовиш 2534, Активни 3
Крива Паланка 2421, Активни 2
Делчево 1989, Активни 3
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1682, Активни 1
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1398, Активни 2
Пробиштип 1270, Активни 2
Богданци 1025, Активни 3
Кратово 969, Активни 0
Крушево 933, Активни 2
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0.

 

Back to top button
Close